V naší republice zatím není nijak zákonem omezeno používání označení jako čistě přírodní, 100% natural, bio nebo bylinná.
Spousta výrobků je tak označena a i přesto obsahují toxiny, konzervanty.
Může se tedy stát, že si v dobré víře koupíte takto označený výrobek, který bude obsahovat syntetické chemikálie nebo bude testován na zvířatech.

Jak si tedy koupit skutečný bio a přírodní výrobek?
Zákazník by se měl vždy zajímat o přesné složení výrobku, které musí být uvedeno na obalu.
Na evropském trhu jsou také určitě standardy a certifikáty, které pomáhají usnadnit orientaci na trhu.

Certifikáty vydává nezávislá společnost pokud žadatel splní všechny podmínky k získání certifikátu.
O tuto značku může požádat každý výrobce a pokud splní řádně podmínky získání, může si značku viditelně umístit na obal svého výrobku.
Značky jsou dobře rozpoznatelné, podmínky k získání si může kdokoliv přečíst a výrobci, kteří certifikát mají se dají snadno dohledat.

Ovšem certifikací je velké množství.
Značky se liší podle států, ale i podle země. V jedné zemi může být i více certifikačních společností.
Na trhu se nedávno objevila nová mezinárodní známka NaTrue,která by mohla ulehčit orientaci zákazníka v kosmetických produktech.

Rozlišuje tři úrovně přírodní kosmetiky:

  • Přírodní kosmetika – jedná se o 100% přírodní nebo živočišný  produkt, který ovšem nemusí být bio. Je náhradou za starší značku BDIH. Další úrovně musí splňovat mimo jiné i tuto.
  • Přírodní kosmetika s podílem bio ingrediencí – tato kosmetika musí splňovat první bod a za další alespoň 70% ingrediencí musí pocházet z bio zemědělství nebo certifikovaného volného sběru.
  • Bio kosmetika – podmínky podobné jako u bodu dvě,jen s tím rozdílem, že musí obsahovat až 95% přírodních látek. Není moc produktů, které dosáhnou této úrovně.
NaTrue má velmi pevná pravidla i pro suroviny z nichž se produkty vyrábí. Rozděluje se do tří kategorií a všechny suroviny musejí spadat alespoň do jedné z těchto kategorií jinak se nemohou ucházet o udělení této známky.
Pro všechny stupně platí:
  • bez syntetických vůní a barviv
  • bez ropných derivátů
  • bez ozařování
  • ber silikonových olejů
  • výrobky nesmí být testovány na zvířatech