Jaké potraviny jsou vhodné k detoxikaci organismu? Pokud si dopřejeme jarní očistu nebo bychom rádi shodili pár přebytečných kil (a něco takového půjde s detoxikací organismu snáze), je celé množství zajímavých alternativ.

Bylinky pro detoxikaci

bylinky na detox


V první řadě si představme několik zajímavých bylinek, které bychom měli vzít určitě v potaz. Je to například koriandr, který pomůže dostat z těla ven toxické kovy (například rtuť a hliník) a je dobrým pomocníkem i při nejrůznějších zánětech. Koriandr se hodí do salátů, pomazánek nebo jako přídavek do ovocných šťáv.

Bezkonkurenční bylinkou v ohledu detoxikace organismu je ale určitě řeřicha. Tento životabudič obsahuje spoustu draslíku a zinku, stejně jako vitamíny C a E. Díky tomu, že řeřicha působí močopudně, dokáže dostat z těla ven nebezpečné toxiny. A jaké využití v kuchyni tato bylinka vlastně má? Můžete jí posypat chleba s máslem, ale i přidat do zeleninového salátu, polévky či pomazánky – vyniká totiž lehce pikantní chutí, kterou ocení nejeden mlsný jazýček.

Do třetice si řekněme něco o zázvoru. Ten napomáhá lepšímu trávení (hlavně těžkých jídel, která se někdy kombinují s alkoholem) a potlačuje nevolnost a nadýmání. Stačí jen napít se zázvorového čaje nebo přidat nastrouhaný zázvor do ovocného džusu.

Ovoce a zelenina

ovoce a zelenina na detox


K důkladné detoxikaci je dobré využít i ovoce a zeleniny. Pomocnou ruku podají hlavně citrusy, které obnovují rovnováhu pH v našem těle a zlepší i kvalitu pleti. Pokud si dáte každé ráno sklenku vody s pár kapkami citronu, rozhýbete i metabolismus a jste na dobré cestě shodit dalších pár přebytečných kilogramů.

A co takhle česnek? Ten je nejen správně peprný, ale má i výtečné antibiotické účinky. Látky v něm obsažené také podporují produkci bílých krvinek. Zdaleka nejlepší bude, když si tuto pálivou pochoutku dopřejeme v syrovém stavu, například do různých salátů a pomazánek.

Další položkou na našem seznamu by mohla být například červená řepa. Chuťově sice asi vyhovuje jen málokomu, ale pomůže při jaterních problémech, zlepší kvalitu pleti a sníží hladinu cholesterolu. I zde platí, že ideální bude syrová – buď si dejte trochu šťávy, nebo přidejte řepu do salátů.

Pokud chcete poměrně rychle a zdravě zhubnout, zkuste zelí. To je odborníky doporučováno i k detoxikaci, stejně jako většina takzvané brukvovité zeleniny. Látky obsažené v zelí pomohou rovněž lepší funkci jater.

A na závěr – zkuste třeba oblíbené švestky. Nevyčerpatelný zdroj vitamínů A, C a E, obrovské množství vody, snížení cholesterolu a zpevnění cév, pročištění střev a mnoho dalších kladných věcí. Snad jen pozor na vysokou hladinu přírodního cukru, pro diabetiky to dobré nebude.