Jaké jsou druhy konopí

druhy konopí

Konopí je bylina svým původem z Indie, západní a Střední Asie. Zde jí znali mnohem dříve než se dostala k nám. Konopí je teplomilná rostlina a u nás se vyskytují tři druhy:

  • konopí seté, to se pěstuje především kvůli svým vláknům,která jsou pevná a pro semena na olej
  • konopí indické, pěstuje se hlavně pro svá samičí květenství
  • konopí rumištní, není ničím zvláštní, bylo k nám přivlečeno z jižní Ukrajiny

V posledních letech se využití konopí rozmáhá i ve zdravotnictví pro své léčebné účinky. Za lék bylo označováno již odnepaměti. Bohužel na nějaký čas bylo konopí zapomenuto a dokonce označováno za ďábelskou rostlinu.

Ovšem nyní se jeho účinky opět potvrzují.
Konopí má antibiotické a protizánětlivé účinky. Látky z konopí se v těle tváří jako bílé krvinky a tudíž mohou likvidovat nežádoucí bakterie.
Různé masti a výtažky z konopí působí pozitivně na popáleniny u kterých urychluje hojení, tlumí bolest, je důležité nanést mast na postižené místo co nejrychleji.

Masti je možné využít také na vředy na těle, mateřská znaménka či bradavice. Mast jednoduše nanesete a překryjete náplastí.

Konopí působí příznivě na celou řadu chorob jako např.:
lupénka, zelený zákal, leukémie, AIDS, srdeční arytmie, herpes, epilepsie, migréna a mnoho dalších.

Konopí seté

Konopí seté nebo též technické má využití zejména v textilním průmyslu. Ze stonků se vyrábějí lana, provazy, pytle apod. Semena této odrůdy obsahují olej který je bohatý na vitamíny A, E, D, nenasycené mastné kyseliny.
Olej se využívá v potravinářství, kosmetice, k výrobě mýdel, mazadel nebo barviv. Semena se také běžné využívají jako krmivo pro ptáky. Neobsahuje THC.

Konopí indické

Tato odrůda obsahuje cannabinoidy a také THC, jež se využívá k výrobě měkkých drog jako je marihuana a hašiš. Jsou ovšem mnohem méně návykové než alkohol, nikotin nebo tvrdé drogy.
Držení a pěstování malého množství může být bráno jako přestupek, ovšem pěstování ve velkém a prodej je vždy bráno jako trestný čin.